Monitory panoramiczne – czy warto?

Duża ilość godzin spędzanych przy komputerze nieuchronnie prowadzi do zmęczenia wzroku. Odpowiednio dopasowane narzędzia pracy pozwalają zniwelować utrudnienia związane z przeciążaniami, a także podnieść komfort pracy. Wybór dopasowanej do działań wykonywanych na komputerze matrycy jest niezbędny, podobnie rzecz ma się również z proporcjami ekranu. Jakie proporcje powinien mieć ekran? Czy warto zdecydować się na ten panoramiczny?

16:9

16:9 to właśnie zwykły monitor panoramiczny. Powoli wypiera on kwadratowe monitory 4:3, które znajdują teraz zastosowanie jedynie w komputerach domowych. W przypadku 16:9 ekran ma kształt prostokąta. Na rynku dostępne są również ekrany ultrapanoramiczne o proporcji 21:9. Również w kształcie prostokąta, wyróżniają się na tle pozostałych większą rozdzielczością, i dużym polem widzenia.

Zalety ekranów panoramicznych

Ekrany panoramiczne i tradycyjne kwadratowe, ze względu na swoją specyfikę nadają się do odmiennych zadań. W przypadku ekranów panoramicznych jeden bok jest dłuższy, przez co ten, który znajduje się w pionie jest krótszy. Ekrany standardowe mają zbliżone długością boki ekranu.

Dzięki ekranom panoramicznym możliwe jest łatwe otwarcie i „ogarnięcie” kilku okien jednocześnie. Jednak za sprawą swojego kształtu nie zawsze sprawdzą się w mniejszych przestrzeniach. Ekran panoramiczny pozwala na pracę w programach, które posiadają dużą liczbę paneli, a ich rozdzielczość sprawia, że oglądanie filmów, czy granie w gry jest prawdziwą przyjemnością. Praca na kilku ekranach panoramicznych może sprawiać użytkownikowi trudności.

Kiedy zdecydować się na ekran ultrapanoramiczny?

Ekrany ultrapanoramiczne to gratka dla graczy, a także dla osób, które potrzebują dużej przestrzeni pracy. Dzięki ultra wysokiej rozdzielczości szczegółowość obrazu jest w nich bardzo duża, a dodatkowo posiadają szereg usprawnień, które mogą jeszcze bardziej polepszyć jakość obrazu.

Ekrany ultrapanoramiczne pozwalają kontrolować jednocześnie wiele aplikacji, dzięki czemu będą nieocenione w pracy programistów i grafików.

Sprawdź: Matryca IPS dla graczy