Komputer do gier

Komputer do gier będzie zawsze tańszy i bardziej wydajny, niż jeśli chcielibyśmy kupić do multimedialnej rozrywki urządzenie przenośne. Za 2 500 – 3 500 zł jesteśmy już w stanie zmontować całkiem niezłe urządzenie, na którym z przyjemnością będziemy mogli toczyć najróżniejsze wirtualne boje.

Oczekiwania i wymagania – czyli czego się spodziewać w tej półce cenowej?

W tej półce cenowej możemy spodziewać się dobrej płynności większości znanych tytułów na średnich lub wysokich detalach. W przypadku grafików komputerowych nie powinno być również większych problemów z oprogramowaniem.

Jaki procesor wybrać?

Na pewno będzie to jeden z obecnej na rynku procesorów generacji numer 4. Procesor Intel Core i5 w zupełności wystarczy zarówno na potrzebny większości gier, jak i oprogramowania. Według testów nawet bardzo wymagający Wiedźmin 3 nie wykorzystuje potencjału Intel Core i7, zatem niezbyt opłaca się w niego inwestować (póki co). Jeśli lubisz pogrzebać w komputerze zainwestuj w taki procesor, który będzie miał możliwość podkręcenia. Dzięki temu możesz uzyskać kilka dodatkowych Hz, za które w sklepie zapłaciłbyś o niebo więcej.

Przy dobieraniu płyty głównej do procesora możesz zdecydować się na model ekonomiczny oraz nieco droższy, który może w przyszłości zapewnić Ci lepszą wydajność. Wybór należy do Ciebie.

Kostki RAMu

W przypadku montowania sprawnie działającego komputera – a przecież o taki chodzi nam do gier – niezbędne, ale też w zupełności wystarczające będzie 8 GB pamięci RAM. 4 byłoby zbyt małą ilością, 16 GB natomiast nadpłacaniem. Pamiętając o ograniczającej nas ekonomii warto zdecydować się właśnie na tę środkową opcję.

Karta graficzna

Rynek kart graficznych zmienia się niczym w kalejdoskopie. Jednak póki najnowocześniejsze karty z serii GTX 10… wejdą w rozsądne i bardziej przystępne ramy cenowe, nam pozostaje się cieszyć tymi, które posiadają zbliżone do nich osiągi, a także najlepszy stosunek jakości do ceny. Wśród nich znajdzie się Radeon R9 380 i GeForce GTX 960.

Dysk twardy

Jeśli masz możliwość i dobrą okazję bez wahania kupuj SSD-eka. Dzięki niemu programy, gry i cały komputer będzie działać sprawniej, a Ty nie będzie marnować dodatkowych chwil na oczekiwanie. 128 GB SSD jest droższy od HDD 500 GB o około 200 zł. Jednak ta inwestycja zdecydowanie należy do tych opłacalnych.