Klawiatury gamingowe

Kto raz zasmakował sprzętu dla graczy nie będzie chciał już powrócić do tego tradycyjnego. Pozornie wydawać by się mogło, że jedna klawiatura od drugiej nie różni się zbyt wiele. Przecież na każdej są klawisze, jedna wygląda trochę lepiej, druga ma dodatkowe przyciski i diody, ale funkcjonalność jest oczywiście ta sama. No właśnie, niekoniecznie. Łatwo się o tym przekonać, gdy używając jednej klawiatury przez długi czas „przesiadamy” się na inną. Nagle okazuje się, że klawisze są jakoś inaczej ustawione, w tamtej płycej wciskało się klawisze i w ogóle była jakaś, taka lepsza. Wiadomo o co chodzi? To nie dziwcie się, że ci, którzy wydali na gamingową klawiturę kilkaset złotych nie mają zamiaru powracać do tych za kilkadziesiąt.

Czym wyróżniają się klawitury gamingowe?

Klawiatury gamingowe są bardziej precyzyjne i mają większe tempo reakcji. Co więcej, owszem, posiadają cenne dodatkowe przyciski, które pomagają zwiększyć tempo pracy, gry i jakiegokolwiek podejmowanego się na komputerze działania.

Klawisze

Tu właśnie bardzo często pojawia się problem, który mamy, gdy „przesiadamy” się na nowo zakupioną klawiaturę. Szybko okazuje się, że nie każda klawiatura ma klawisze rozmieszczone i wyskalowane w taki sam sposób. Bardzo częstym zjawiskiem – zwłaszcza wśród tanich klawiatur – jest mało optymalne umiejscowienie entera i lewego (który nagle zostaje pomniejszony i nie ma tego samego kształtu), a także spacji, która celem oszczędności została skrócona. Aby uchronić się przed tymi niedogodnościami, warto już w sklepie „przymierzyć” się do nowej klawiatury. Tam będziemy mogli przekonać się, czy to będzie na pewno zmiana na lepsze, a nie tylko spowoduje dodatkową frustrację.

Wysokie, niskie? I możliwości nadruków

Kwestia wysokości klawiszy i ich upodobania jest raczej sprawą indywidualną. Tak naprawdę znajdą się zarówno fani tych, które są wysoko profilowane, a także ci, którzy przepadają za niskoskokowymi wersjami klawiatur.

Rzeczą bardziej istotną jest sposób nadruku oznaczeń na klawiszy. W przypadku tych tanich, mamy do czynienia z tempodrukiem. Na klawiszach wyczuwalne są symbole, które ulegają szybkiemu przetarciu. Nieco droższą metodą drukowania symboli jest laser. Jego wadą jest jednak mała ich widoczność, a także delikatnie wyczuwalne pod palcami nadruki. Rozwiązaniem idealnym, lecz niestety bardzo kosztownym jest termosublimacja. Dzięki niej symbole są trwałe, niewyczuwalne pod palcami, a także bardzo dobrze widoczne.

Oświetlenie

Dla wielu osób – zwłaszcza nocnych marków – niezwykle pomocne będzie dobre podświetlenie klawiszy. Dzięki takiemu rozwiązanie wszystkie symbole są doskonale widoczne, nawet, gdy w pokoju nie pali się żadne światło.

Sprawdź: Monitory panoramiczne – czy warto?